Erkeklerin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mücadelesine Katılımı konulu atölyemiz, İzmir Yerel Eşitlik İzleme Platformu (YEİP) bileşenlerimizin katılımıyla 21-22 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Yayın Tarihi: 23.06.2021

İzmir’de ilk yüz yüze atölye çalışmamızı gerçekleştirdik

Erkeklerin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mücadelesine Katılımı konulu atölyemiz, İzmir Yerel Eşitlik İzleme Platformu (YEİP) bileşenlerimizin katılımıyla 21-22 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

 

Uzun bir kapanma sonrası yüz yüze etkinliklerimizin başladığı bu dönemde, İzmir Yerel Eşitlik Platformu pandemide en çok tartışılan konulardan biri olan geleneksek erkeklik rollerinin dönüştürülmesi ve daha eşitlikçi erkeklik modellerinin yaygınlaştırılmasına yönelik bir atölye çalışması düzenledi.

 

CEİDizler Projesi kapsamında hazırlanan, “Erkekler, Erkeklikler ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” raporumuzun yazarları Prof. Dr. Serpil Sancar ve Doç. Dr. Murat Göç tarafından yürütülen atölyede, eleştirel erkeklik çalışmalarının neyi amaçladığı, Türkiye'de ve dünyada eleştirel erkeklik çalışmalarına dair göstergelerin ve temel ilkelerin neler olduğu, erkeklerin eşitlikçi roller üstlenmesinin ve geleneksel erkeklik rollerinin dönüştürülmesinin nasıl mümkün olduğu ve erkeklerin toplumsal cinsiyet eşitliğine katılımında hangi alanlara öncelik verilmesi gerektiği üzerine konuşuldu.

 

Yoğun bir içerikle iki gün süren atölye çalışmasına, İzmir Yerel Eşitlik İzleme Platformu paydaşlarımızdan İBŞB Kadın Çalışmaları Şube Müdürlüğü, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, İzmir Ekonomi Üniversitesi/EKOKAM, Yaşar Üniversitesi/YÜKAM, DEMİS, SHUDER İzmir Şb., Eşit Yaşam Derneği, TMMOB/ MMO İzmir Şb. İBŞB Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü, Urla Kadın Dayanışma Derneği, Bağımsız Kadın İnisiyatifi, İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi, Selçuk Belediyesi EB, İzmir Tabip Odası, Çiğli Belediyesi EB, Karabağlar Belediyesi EB, Turuncu Dernek, Kadın Hakları Koruma Derneği, AÇEV, Sivil Toplum Kadın Derneği ve Herkes İçin Ruh Sağlığı Derneği’nden temsilciler katıldı.

 

İzmir bileşenlerimiz ile çalışmalarımıza önümüzdeki aylarda planlama ve savunuculuk atölyelerimizle devam edeceğiz.


Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir.