22 Eylül 2022 Perşembe günü dokuz proje ilinden yerel yönetim temsilcileri ile Ankara’da bir araya geldik.

Yayın Tarihi: 23.09.2022

Yerel Yönetimlerle Deneyim Paylaşımı Çalıştayı

22 Eylül 2022 Perşembe günü dokuz proje ilinden yerel yönetim temsilcileri ile Ankara’da bir araya geldik. ‘Yerel Yönetimlerde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Odaklı Planlama Çalışmaları ve Deneyim Paylaşımı Çalıştayı’na Adana Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atakum Belediyesi, Beylikdüzü Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Çiğli Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Belediyesi, Seyhan Belediyesi, Tarsus Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi temsilcileri katılım sağladı.

 

CEİD Yönetim Kurulu üyesi Sevinç Ünal’ın açılış konuşması ve CEİDizler Proje Direktörü Ülker Şener’in proje kapsamında belediyelerle birlikte gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin sunumu ile başlayan çalıştay, belediye temsilcilerinin deneyim aktarımlarıyla devam etti. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden Hale Kargın ve Ceyda Söğüt Yerel Eşitlik Eylem Planı ve veri altyapı sistemi deneyimlerini aktardılar. Karabağlar Belediyesi’nden Pelin Erda, Yerel Eşitlik Eylem Planı hazırlık ve uygulama sürecindeki deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’ndan Edibe Sahil, Yerel Eşitlik Eylem Planı hazırlık sürecini katılımcılık çerçevesinde ele aldığı sunumunu yaptı ve Yerel Eşitlik Eylem Planı’nın belediyenin diğer planları ile entegre bir şekilde yürütülmesi konusundaki deneyimlerini aktardı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Şenay Yılmaz ise belediyenin kadın çalışmalarını ve projelerini paylaştı.

 

Çalıştay’ın öğleden sonraki oturumunda grup çalışmaları gerçekleştirildi. Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Kurum İçi İçselleştirilmesi, İzleme ve Değerlendirme, Kapasite Geliştirme, Kent Yönetimi-Karar Vericiler, Kent Yönetimi-Hizmetler başlıklarının tartışıldığı grup çalışmalarının ardından sunumlar gerçekleştirildi.


Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir.